EGY KIS VISSZATEKINTÉS:
A MAGYAR RENDŐRMÚZEUM MEGALAKULÁSA ÉS FUNKCIÓI
1996. augusztus 31-én Magyarország kultúrtörténeti palettája új színfolttal gazdagodott. Egy Heves megyei községben, Tarnamérán megnyílt Magyarország egyetlen rendőrmúzeuma.
Előzmények: Adva volt egy - nem kis szervezőkészséggel megáldott- rendőrfőtiszt, aki mint kapitányságvezető némi taktikával a viszonylag nagy és modern párbizottság épületébe költöztette a állományát. Ez az épület adott helyet annak a gyűjteménynek, mely a múzeumot megalapozta.
Szintén adott volt Hevestől nem messze, Erk községben egy megszállott állatorvos, aki gyermekkora óta tudatosan gyűjti a múlt tárgyait. E két tényező (hely és gyűjtőszenvedély) mellé kellett egy jó adag szerencse, hogy e két ember találkozzon, így már minden együtt volt, csak a megfelelő pillanatra kellett várni .
Ez nem késett! A Hevesi Rendőrkapitányságon 1991. augusztus 24-én csapatzászlót szenteltek. Az esemény ünnepélyesebbé tétele érdekében az országban elsőként csendőrségi, rendőrségi, bűnmegelőzési kiállítás nyílt.
A bemutatóhoz az anyagot a múzeum egyik alapítója, dr. Gulyás István erki állatorvos biztosította. Bemutatásra kerültek régi fegyverek, tárgyak, archív fotók, korabeli dokumentumok, könyvek és a bűncselekmények megelőzését szolgáló propagandaanyagok melyről az ORFK Bűnmegelőzési Osztálya gondoskodott. A kiállítás óriási siker volt. Az anyag folyamatosan nőtt.
Ebben nagy szerepe volt a múzeum másik alapítójának Dr. Francsics Ottó r. alezredesnek, a Hevesi Rendőrkapitányság vezetőjének. Jelentősen növekedett a gyűjtemény Kecsmár István, Tűzekker Béla, Dr. Boda József és Kovács József segítségével akik különböző tárgyakat ajándékoztak a gyűjteményhez. A tárgyak gyarapodásával kinőtték a kapitányságot. Hely után néztek, így esett a választás az üresen álló tarnamérai kastélyra.
Természetesen , hogy a rendőrmúzeum anyaga állandóan bővül és részletekben cserélődik. A tárgyak sokaságával már kinőtték a kastélyt, ezért rendvédelem-történeti vándorkiállítás is járja az országot. Ennek anyaga megtekinthetőm a weblap keretei között is. Rendőrmúzeum 1998. május 28. óta önálló szakmúzeumként működik. 2002. április 14-én csatlakoztunk a budapesti Bűnügyi és Rendőrség-történeti Múzeumhoz, ezen időponttól a Rendőrség-történeti Múzeum kiállítóhelyeként funkcionál.
Megváltozott a kiállítás jellege, jelenleg a világ legnagyobb rendőrruha kiállítása itt látható.
Néhány kép a korabeli múzeum anyagából:
Rendőrség - Történeti Múzeum
cím: Magyarország 3284 Tarnaméra, Árpád út 12.
November 1.-től március 31.-ig csak előzetes bejelentkezés után
fogadnak látogatókat.
Csoportok telefonos bejelentkezése ajánlott.
Az Almásy kastély:
Az Almásy kastély a Tarnaméra község másik kiemelkedő műemléke.
1780. körül épült. Az Almássyak után a Schossberger család, majd a Hirsch család kezébe került. Az épületben 32 helyiség található. Közülük leglátványosabb a nagyterem, amelyet freskók díszítenek.
A kastélyban ma rendőrmúzeum működik, amely 1996. augusztus 31-én nyílt meg, és ez volt az első hivatalos magyar rendőrmúzeum.
Az Almásy kastély ezelőtt kihasználatlanul állt, ez adta az ötletet, hogy jó lenne itt megnyitni Magyarország első rendőrmúzeumát. A múzeum egyik alapítója Dr. Gulyás István erki állatorvos, aki maga is fanatikus gyűjtő. A kiállítási tárgyak száma folyamatosan nőtt. Ebben nagy szerepe volt a múzeum másik alapítójának, Dr. Francsics Ottó rendőr alezredesnek, a Hevesi Rendõrkapitányság vezetõjének.
A berendezéshez a Hadtörténeti Múzeum, a tarnamérai ÁFÉSZ dekoratõre és még sokan mások nagy segítséget nyújtottak. Az idő rövidsége miatt 3 hét alatt kellett ezt a feladatot megoldaniuk. Sikerült!
A Rendőrmúzeum anyaga állandóan bővül, és részleteiben cserélődik. A tárgyak sokasága már kinőtte a kastélyt, ezért két rendvédelem-történeti kiállítás járja az országot, melyet bárki igényelhet.
A múzeumban a rendőrség (csendőrség) korai történelméből származó egyenruháktól, fegyverektől kezdve, a különféle dokumentumokon, jelentéseken keresztül a mai modern rendőrségek egyenruhái, vállapjaival, kitüntetései is megtalálhatóak, gyakorlatilag a világ minden részéről.
Ezen kívül helytörténeti kiállítás is működik a Kastélyban, mely képi, és tárgyi anyagokkal mutatja be Tarnaméra történetét